Anna German urodziła się 14 lutego 1936 w dalekim Urgenczu, który leży w Uzbekistanie. Dziesieć lat później wyemigrowała z babcią i matką do Polski. Po podstawówce studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim geologię, którą ukończyła z pierwszą lokatą. Od dzieciństwa zajmowała się śpiewaniem i muzyką. Od teatru "Kalambur" zaczeła się jej prawdziwa kariera śpiewaczki, gdzie udowodniła swój ogromny talent. Anna wzieła udział w najpopularniejszych festiwalach polskich jak Sopot i Opole i zafascynowała publiczność pięknym, silnym i wibrującym głosem.
Najpopularniejsze przeboje charakterystyczne dla interpretacji Anny German jak Zakwitnę różą, Człowieczy los, Bal u Posejdona i Tańczące Eurydyki otrzymały pierwsze nagrody wsród publiczności i jury. Ale nie tylko! Anna śpiewała swoje dalsze przeboje po rosyjsku, angielsku, włosku, niemiecku,
hiszpańsku, wśród nich "La mamma" Charlesa Aznawoura i "Ave Maria" Charlesa Gounoda.
 
 

Wykształciła sobie swój własny, bardzo oryginalny i liryczny styl śpiewania. W dawnym Związku Radzieckim i też w innych rejonach sowieckich była uwielbiana a jej ogromna tam popularność przetrwała aż do dzisiaj. Nagrała tam osiem płyt długogrającyh ze szlagierami skomponowanymi przez rosyjskich kompozytorów: "Nadiezda", "Iz-za ostrowa na striezen" i "Odin wychozu na dorogu".
Bardzo trudno było dostać bilet na jej koncerty, bo wszystkie wykupywane były w zawrotnym tempie.

Niepowtarzalny głos Anny i jej ciekawe interpretacje zafascynowały Włochów, dla których śpiewała tradycyjne piosenki neapolitańskie z włoskim dobrym akcentem. Piosenka "Gi", którą śpiewała jako jedyna cudzoziemka na festiwalu w Neapolu, przyniosła jej sukces też na zachodzie. Niestety jej
kariera została tragicznie przerwana na dwa lata w wyniku wypadku samochodowego pod Bolonią. Po długiej rehabilitacji we Włoszech i potem w Polsce wróciła do swojej publiczności i do jej fanów.
Zaczeła również komponować własne piosenki, które stały się przebojami: "Człowieczy los", "Feralna dziewczyna" i wiele innych ... Niektóre piosenki dedykowała swojemu synowi Zbyszkowi "Melodia dla synka" i matce "Dziękuję ci mamo", "La mamma". Możemy ją też podziwiać w ariach
Domenico Scarlattiego w operze "Tetide in Sciro", które okazały się wielkim sukcesem. Anna nie tylko śpiewała. Występowała też w kilku filmach m. in. Andrzeja Wajdy "Krajobraz po bitwie".
Napisała również książkę "Wróć do Sorrento?..." gdzie z humorem wspomina pobyt w Włoszech.

W 1972 r. zawarła związek małżenski z jej długoletnia miłością Zbigniewem i trzy lata później urodził im się syn: Zbigniew-Ivarr. Niestety szczęście Anny nie trwało długo. Już poważnie chora pojechała na ostatni koncert do Australii. W ostatnich latach życia komponowała psalmy kościelne.
W 1982 r. Anna, w wieku 46 lat odeszła od nas na zawsze, lecz pozostanie w pamięci jako wspaniały człowiek i niezwykła piosenkarka.


2001 - 2017 All rights reserved - Text by B. Binder, A. Piwowarczyk

For commercial or non-commercial use of this text please contact us:
info@anna-german.com